Јуниорите сребрени, помладите кадети денеска играат за бронза

2018 04 Јун

Јуниорскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром се закити со сребрениот медал на завршниот турнир од М-18 лигата на МКФ, откако загуби во синоќешното финале против Работнички (69-93).

Сино-белите во полуфиналето лесно го минаа тимот на Вардар, но потоа немаа сили да ја повторат истата игра против центарските црвено-бели. Дамјан Миса одново беше најпрецизен во нашиот состав со дабл-дабл ефект од 21 постигнат поен и 10 скока, Платин Џеладин постигна 16 поени додека Борјан Стојановски застана на 11 поени.

Помладите кадети, пак, на МЗТ Скопје Аеродром денеска против Партизан Мулти Шпед (18.15 часот) ќе играат за бронзениот медал на завршниот турнир од М-15 лигата на МКФ. Избраниците на тренерот Дарко Димитријевиќ вчера загубија во полуфиналната пресметка со Вардар (66-69).

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page