Баснарков четврта сезона по ред ќе ги „челичи“ кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром

2020 14 Авг

Сигурно еден од најдобрите македонски тренери за физичка подготовка на спортистите, Петар Баснарков и во следната сезона ќе се грижи за кондицијата на кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска, на заедничко задоволство, потпиша нов договор со нашиот клуб.

И покрај големиот број понуди од другите клубови, Баснарков, кој во моментов важи за еден од нашите наједуцирани и кондициски тренери кои редовно го следат светскиот тренд, реши да остане во сино-белиот табор, за заеднички да продолжиме да остваруваме највисоки резултати. Со него речиси секое лето, секојдневно, индивидуално тренираат голем број македонски репрезентативци во фудбал, кошарка, ракомет, одбојка.

Тој лани работеше со кадетската ракометна репрезентација на Македонија, која настапи на Светското првенство (СП) во Скопје, а се грижеше и за кондицијата на Кирил Лазаров и останатите сениорски репрезентативци пред настапот на ЕП 2020 во Германија, Австрија и Шведска.

За Баснарков ова е четврта сезона во низа како ќе се грижи за „челичењето“ на кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page