АБА лига

Бојиќ е стрелец број еден, а Иванов втор најдобар играч на колото во АБА2! 2018 07 Дек
Убедливата победа во синоќешниот дуел против Сутјеска донесе и неколку индивидуално признанија за кошаркарите на МЗТ Скопје…
Одличен шут, квалитетна одбрана: МЗТ Скопје лесно ја преслуша и Сутјеска! 2018 06 Дек
Шеста победа во шестиот меч на домашен терен сезонава во АБА2-лигата за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром,…
Не си ја остваривме желбата за четири победи по ред во АБА2-лигата 2018 21 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа третиот пораз сезонава во АБА2-лигата, откако вечерва, во меч од…
Нашиот Хрват со големо срце е играч на колото во АБА2-лигата! 2018 16 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, синоќа, по петти пат победија на домашен терен сезонава во АБА2-лигата и…
Го преслушавме и Динамик за пет од пет во Аеродром во АБА2-лигата! 2018 15 Ное
Салата „Јане Сандански“ останува неминлив бедем за противниците на МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата, откако вечерва го…
Кочов: Динамик е млад и полетен, но поголемото искуство ќе ни ја донесе победата! 2018 15 Ное
Играњето на два фронта носи пеколен распоред за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поради што само три…
Бојиќ е најдобар стрелец на колото, а Медфорд одново има најмногу асистенции! 2018 08 Ное
Одличната игра и сигурната победа на гостувањето кај Вршац (95-88), на екипата на МЗТ Скопје Аеродром освен…
Фантастично прво полувреме за сигурна победа на гости кај Вршац 2018 07 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во седмиот меч дојдоа до петтата победа во АБА2-лигата сезонава, откако со…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page