МЗТ Скопје Аеродром по шести пат е кошаркарски шампион на Македонија!

mzt skopje sokoli

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титула во домашното првенство, откако вечерва, во фантастичен меч со драматичен финиш, го совладаа Карпош Соколи (86-82) во „мајсторката“ од навистина големото плејоф-финале.

Ова е шести триумф на сино-белите по ред, со што дополнително е намалена разликата во однос на Работнички, кој има 14 успеси. „Металците“ ја имаа контролата врз играта и резултатот речиси во сите 40 минути од вечерашниот дуел и сосема заслужено дојдоа до посакуваниот триумф. Голема заслуга за ова имаат и околу 3.000 навивачи кои даваа енергија во моментите кога беше најпотребно.

Јунак на вечерта беше Шарлон Клоф со 29 поени, седум скока и пет асистенции, а голема заслуга има и Ѓорѓе Дреновац со 23 поени. Ксавиер Темс средбата ја заврши со 12 поени додека Данило Мијатовиќ постигна девет поени со седум скока.