Талентираниот Наумоски две ипол сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром!

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром продолжува со напорите да ги има во своите редови најталентираните македонски кошаркари во моментов, поради што денеска беше потпишан две ипол годишен договор со Михаил Наумоски (17 год, 205 см), кој во нашиот клуб доаѓа од белградска Црвена Звезда.

Станува збор за крилен кошаркар, кој без проблеми ги „покрива“ позициите три и четири и кој е досега има играно уште за Вардар и за турски Галатасарај. Михаил е помладиот син на легендарниот македонски репрезентативец Петар Наумоски, кој при крајот на кариерата одигра една полусезона и тоа пред точно десет години.

„Со нетрпение очекувам да се завршат сите формалности околу договорот, за да може што поскоро да го облечам дресот на МЗТ Скопје. Ќе дадам сѐ од себе да ја оправдам дадената шанса и да го пренесам знаењето и искуство добиено со тренирањето и играњето во Ц. Звезда и во Галатасарај“, вели Наумоски јуниор.

Според договорот, талентираниот Михаил сезонава ќе ја доигра во дресот на МЗТ Скопје УНИ Банка, каде што од него очекуваме голема помош во борбата за задржување на прволигашкиот статус, а потоа ќе добие „прекоманда“ во првиот тим за кој ќе настапува во следните две сезони.