20

Војдан Стојановски

Vojdan Stoajnovski 2022/23
20

Војдан Стојановски

Висина
195
Години
36
Датум на раѓање
09 Дек 1987
Натпреварувања
Прва Лига Мажи, АБА Лига
Сезона
2021/22, 2022/23
Позиција
Бек шутер, Крило

Војдан Стојановски интернационалната авантура ја почна во 2011 година, кога замина за Украина. Од тогашниот настап за Черкасеи мавпи, македонскиот репрезентацивец настапуваше за Доњецк, Алба Берлин, Андора, Реал Бетис, Бујукчекмече, Олденбург, По Ортез и Гравелин. Кариерата ја почна во Вардар, а има играно уште и за АМАК-СП, Напредак Крушевац и за Фени индустри.