19

Дамјан Стојановски

Damjan Stojanovski 2022/23
19

Дамјан Стојановски

Висина
197
Години
36
Датум на раѓање
09 Дек 1987
Натпреварувања
Прва Лига Мажи, АБА Лига
Сезона
2021/22, 2022/23
Позиција
Бек шутер, Крило

Капитенот Дамјан Стојановски во својата професионална кариера има настапувано за екипите на Вардар, Амак СП и Левски Лукоил од каде што во 2012 преоѓа во МЗТ Скопје и континуриано настапува за нашиот тим.

Со екипата на МЗТ Скопје Аеродром има освоено 6 титули првак на Македонија, 5 куп титули и 3 суперкупови.