10

Адем Мекиќ

Adem Mekic 2022/23
10

Адем Мекиќ

Висина
195
Години
28
Датум на раѓање
28 Дек 1995
Натпреварувања
Прва Лига Мажи, АБА Лига
Сезона
2021/22, 2022/23
Позиција
Бек, Бек шутер

Адем Мекиќ својата професионална кариера ја започнува во екипата на Вардар Апаве, од каде што преоѓа во МЗТ Скопје Аеродором и во својата кариера има настапувано за екипите на Куманово, Охрид и Пелистер.

Во својата кариера со МЗТ Скопје Аеродром има освоено 4 титули државен првак на Македонија, 3 Суперкуп титули и 2 титули Куп на Македонија.