Разно

Трчај брзо, шутирај прецизно и освои дуксер, шал, капа и ракавици од „Цедевита“! 2017 12 Фев
Како и на најголемиот број домашни натпревари сезонава и на денешното кошаркарско матине против Крка (12 часот)…
Пионерите на МЗТ Скопје Аеродром ја победија ЦСКА од Москва! 2017 10 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 13 години денеска остварија огромна победа во дуелот со…
Убедливи победи за кадетите и за јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 30 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром до 16 и до 18 години забележаа две убедливи победи во заостанатите…
МЗТ Скопје Аеродром и Дино баскет победници на зимскиот „Триглав куп 2017“ 2017 23 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 14 години се победници на зимската варијанта на силниот…
МЗТ Скопје домаќин на зимскиот „Триглав куп 2017“ во две категории и со вкупно – 14 екипи! 2017 20 Јан
Управата на МЗТ Скопје Аеродром и на стартот од новата година продолжува со интенцијата за развој на…
Погоди од центар и доби богат пакет награди од нашиот спонзор „Цедевита“! 2017 13 Јан
КК МЗТ Скопје Аеродром и на вечерашната средба против Задар (20 часот) во соработка со спонзорот „Цедевита“…
Трета лига: Пред сино-белите таленти падна и некогашниот прволигаш Овче Поле! 2016 25 Дек
Кошаркарите кои настапуваат во вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа и до шестиот по ред триумф…
Кадетите на МЗТ Скопје Аеродром со победа го почнаа настапот на „Трофеј Лесковац“ 2016 24 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 16 години успешно го почнаа настапот на меѓународниот турнир…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page