Разно

Талентите на МЗТ Скопје Аеродром ја запечатија промоцијата во Втората лига 2017 11 Апр
Со победата на гостински терен против Дино Баскет (90-86), кошаркарите кои настапуваат за вториот тим на МЗТ…
Преткадетите на МЗТ Скопје второпласирани на силен меѓународен турнир во Лесковац! 2017 27 Мар
Кошаркарите на возраст до 14 години на МЗТ Скопје Аеродром изминатиов викенд настапија на силен меѓународен турнир…
Среќен 27. роденден за Шарлон Клоф! 2017 20 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром добија два слободни дена по саботниот триумф против Кожув во Гевгелија, а…
Талентите на МЗТ Скопје победија со 56 поени разлика во меч од Третата лига! 2017 20 Мар
Вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром дојде до осмата победа во деветиот меч во третата лига, откако…
Србинот Катниќ е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром 2017 09 Мар
Некогашниот талент на српската кошарка и освојувач на две европски и едно светско злато во младинските конкуренции,…
Убедлив триумф за преткадетите, а победа и пораз за јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром 2017 06 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 14 години остварија убедлива победа на гостувањето кај Ролинг…
Нашиот Драган Миленковиќ избран за помошник-селектор на младинската селекција на Македонија! 2017 03 Мар
Асистенот во стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром, Драган Миленковиќ, летово ќе има шанса наученото во работата…
Седма победа по ред за талентите на МЗТ Скопје Аеродром во Третата лига 2017 26 Фев
Талентираните кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа и до седмата победа по ред во Третата лига, откако…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page