Разно

Конечно државата со значајни средства го помогна спортот, а со тоа и МЗТ Скопје Аеродром 2020 18 Фев
МЗТ Скопје Аеродром не би бил тоа што е, а тоа е најдоминантен тим кај нас и…
Кошаркарите на МЗТ Скопје делеа пакетчиња на првачиња од општина Аеродром 2019 30 Дек
Стотина првачиња од основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во општина Аеродром, денеска посреќни ќе си заминат дома, откако…
ЖКК МЗТ Скопје ќе ја развива женската кошарка во општина Аеродром 2019 27 Дек
Семејството на спортската гордост на општина Аеродром, екипата на МЗТ Скопје, е побогато за еден член, откако…
Најмладите таленти на МЗТ Скопје ќе настапат на меѓународниот турнир „Гази Баба 2019“ 2019 19 Дек
Кошаркарите на возраст од девет и десет години кои тренираат во школата на МЗТ Скопје Аеродром в…
Господа од КФМ, до кога на наша сметка ќе си ја полните касата и тоа со измислени казни! 2019 17 Дек
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром е разочарана од односот на луѓето задолжени да ги толкуваат Пропозициите за…
Јуначка победа над Цедевита Олимпија: Нашите јуниори се на чекор до финалниот турнир од АБА! 2019 30 Ное
Фантастичната борбеност и огромна желба да се дојде до посакуваната цел на јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром…
Два од два за талентите на МЗТ: Јуниорите со пеколна игра го преслушаа Задар! 2019 29 Ное
Јуниорскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром продолжува да реди победи на полуфиналниот турнир од АБА-лигата за играчи…
Фантастична вечер за МЗТ Скопје: Јуниорите во стилот на повозрасните го суредија Морнар! 2019 28 Ное
Вечер за паметење за МЗТ Скопје Аеродром, со оглед што по значајната победа на првиот тим на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page