Разно

МЗТ Скопје Аеродром и Работнички ќе одиграат три пријателски средби во мини-баскет 2017 03 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и на Работнички задутре (недела) ќе одиграат три пријателски натпревари во мини-баскет,…
МЗТ Скопје Аеродром меѓу десетте екипи кои ќе играа во јуниорската лига на АБА! 2017 26 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром родени 1999 година и помлади ќе бидат дел од премиерното издание на…
Вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром со пораз дебитираше во Втората лига 2017 25 Окт
Вториот состав на МЗТ Скопје Аеродром имаше неуспешно деби во натпреварите од Втората лига, откако викендов, на…
Пионерите на МЗТ Скопје Аеродром со убедлив триумф се враќаат од гостувањето во Крагуевац 2017 25 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 12 години викендов гостуваа во Србија каде што одиграа…
Среќен 19. роденден за Јордан Минчев! 2017 17 Окт
Синоќешната голема победа над Игокеа со дури 108 постигнати поени беше и своевиден роденденски подарок за бугарскиот…
МЗТ Скопје Аеродром го победи Берое за добра атмосфера пред дербито со Партизан 2017 24 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје имаа успешна генерална проба пред стартот на АБА-лигата и тоа со победа во…
МЗТ Скопје Аеродром викендов домаќин на два младински турнири! 2017 22 Сеп
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром утре и задутре ќе биде домаќин на два турнири во младинска конкуренција…
Пораз на гостувањето во Солун кај грчки Арис 2017 18 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да слават на денешното гостување во Солун, каде што загубија…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page