Разно

Десеткуваниот МЗТ Скопје Аеродром пружи силен отпор во дуелот со Македонија! 2018 08 Сеп
Десеткуваниот состав на МЗТ Скопје Аеродром, во кој недостасуваа дури седуммина првотимци, пружи и тоа како силен…
Кочов има даде голема шанса на младите во поразот од Левски Лукоил! 2018 01 Сеп
Македонскиот кошаркарски вицешампион МЗТ Скопје Аеродром загуби во денешниот втор контролен меч против бугарски Левски Лукоил (80-91),…
Два од два: МЗТ Скопје Аеродром подобар од шампионот на Бугарија! 2018 31 Авг
Два од два е скорот на МЗТ Скопје Аеродром во подготовкителните натпревари пред новата сезона, откако по…
Легендарниот Јанко Луковски ќе биде стручен советник на тренерот Кочов! 2018 21 Авг
Стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром за време на подготовките за новата сезона ќе биде исклучително засилен,…
Кампот на МЗТ Скопје Аеродром во Струга работи со полна пареа! 2018 28 Јун
Актуелниот кошаркарски вицешампион МЗТ Скопје Аеродром летово организира камп во „Еуротел“ во Струга, каде што под будното…
Талентите на МЗТ денеска и утре на мегдан на Буба баскет и на Работнички 2018 21 Јун
По двомечот со гостите од американското средно училиште „Блекхок кристијан хај скул“, кој заврши нерешено со по…
МЗТ Скопје Аеродром домаќин на средношколски тим од САД 2018 18 Јун
Младинскиот погон на МЗТ Скопје Аеродром не запира со активностите и по завршувањето на напорната сезона, а…
Сребрен медал за пионерите на МЗТ Скопје Аеродром во М12-лигата на МКФ! 2018 14 Јун
Најмладата генерација кошаркари кои се натпреваруваат во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, пионерите до 12-годишна возраст, се…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page