Разно

Двата графити на „Фемили“ ќе бидат вратени во првобитна состојба! 2019 10 Јун
Реконструкцијата на ѕидовите на градинката „Изворче“ во Стар Аеродром е единствената причина поради која се избришани графитите…
Талентите на МЗТ Скопје се на чекор да ни донесат и втор тим во Првата лига! 2019 16 Мај
Најталентираните кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром кои настапуваат за нашиот втор тим се на чекор до пласман…
Поранешен кошаркар на МЗТ Скопје е херојот за кој зборува цела Македонија! 2019 31 Јан
Некогашниот крилен центар на МЗТ Скопје Аеродром, Мирослав Деспотовиќ, деновиве е во центарот на вниманието на јавноста…
СООПШТЕНИЕ НА КК МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 2019 10 Јан
По повод денешните пишувања за некакво влегување на нови газди во КК МЗТ Скопје Аеродром АД Скопје,…
Радосна вест во сино-белото семејство: Ѓорѓи Кочов стана татко! 2018 26 Дек
Нашите кошаркари дефинитивно ќе имаат дополнителен мотив за триумф на вечерашното гостување кај Борац Чачак (20 часот),…
„Триглав Осигурување“ го засили спонзорскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром 2018 28 Ное
Тимот на пријатели на МЗТ Скопје Аеродром стана уште поголем, со оглед што со гордост може да…
МЗТ Скопје беше дел од хуманитарниот хепенинг за помош на малата Сара 2018 08 Ное
МЗТ Скопје Аеродром освен што синоќа дојде до сигурен триумф на гостувањето кај Вршац, беше дел и…
Нашите репрезентативци меѓу најзаслужните за големата победа на Македонија во Приштина! 2018 14 Сеп
Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа на жешкиот терен во Приштина против Косово (76-73) го почна втората…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page