Разно

Душко Буниќ нов играч на МЗТ Скопје 2015 20 Авг
КК МЗТ Скопје Аеродром го ангажира српскиот кошаркар Душко Буниќ со договор до крајот на натпреварувачката сезона.…
Дамјан Стојановски продолжува во МЗТ Скопје 2015 20 Авг
  Македонскиот репрезентативец Дамјан Стојановски потпиша нов договор со тимот на МЗТ Скопје Аеродром, кој ќе важи…
Марко Луковиќ нов играч на МЗТ Скопје 2015 17 Авг
Српскиот интернационалец Марко Луковиќ е нов играч во редовите на МЗТ Скопје Аеродром. Луковиќ (23г. 206см) игра…
Продолжена соработката со Горјан Марковски 2015 14 Авг
КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека е продолжена соработката и со играчот Горјан Марковски за сезоната 2015./2016.
Официјално: Марко Симоновски продолжува со МЗТ Скопје 2015 13 Авг
Марко Симоновски е вториот играч од минатогодишниот ростер кој ја продолжи својата верност кон МЗТ Скопје и…
Ѓорѓе Дреновац ново име во МЗТ Скопје 2015 10 Авг
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром ангажира уште едно ново име во своите редови. Се работи за српскиот…
Официјално: Марко Љубичиќ нов играч на МЗТ Скопје 2015 09 Авг
Српскиот плејмејкер Марко Љубичиќ е нов играч на македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром. Љубичиќ (28г, 196см)…
Познат распоредот за новата сезона во АБА лигата 2015 17 Јул
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром на 2-ри Октомври во Љубљана против Унион Олимпија ќе ја започне новата…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page