Разно

Алеш Пипан не е веќе тренер на МЗТ Скопје 2015 07 Дек
КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека на взаемна согласност е прекината соработката со досегашниот тренер на тимот…
Марко Симоновски не е веќе дел од МЗТ Скопје 2015 26 Ное
Марко Симоновски веќе не е дел од МЗТ Скопје откако двете страни спогодбено го раскинаа договорот. КК…
Раскинат договорот со Еди Синадиновиќ 2015 06 Ное
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром информира дека е прекината соработката со играчот Еди Синадиновиќ.  Српскиот плејмејкер дојде…
Официјално: МЗТ Скопје потпиша договор со Еди Синадиновиќ 2015 28 Сеп
КК МЗТ Скопје Аеродром и официјално ја договори соработката со српскиот интернационалец Еди Синадиновиќ. Со ангажманот на…
МЗТ Скопје подобар од унгарска АЛБА 68-61 2015 13 Сеп
На последниот натпреварувачки ден од турнирот Антонио Алексе, кошаркарите на  МЗТ Скопје Аеродром беа подобри од унгарскиот…
Пораз од домаќинот Орадеа во продолжението 98-94 2015 12 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го доживеа првиот пораз на турнирот "Антонио Алексе", откако вечерва беа совладани…
МЗТ Скопје стартуваше со победа во Романија 2015 12 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Интер од Братислава со резултат 83-67 со што…
Немања Протиќ ново име во МЗТ Скопје. 2015 02 Сеп
КК МЗТ Скопје Аеродром потпиша договор со српскиот интернационалец Немања Протиќ со кој што ја засилува плејмејкерската…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page