Разно

Јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром утре го почнуваат настапот во АБА-лигата 2019 27 Ное
Јуниорската екипана МЗТ Скопје Аеродром од утре до недела, во Задар, како единствен тим од АБА2 што…
„Триглав Осигурување“ останува дел од спонзорскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром 2019 26 Ное
Управата на МЗТ Скопје Аеродром со гордост може да ја потврди дека и во сезоната која е…
Марко Симоновски повеќе не е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром 2019 22 Ное
Македонскиот репрезентативец Марко Симоновски (30 год, 191 см) повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако…
Јуниорите на МЗТ Скопје ќе играат против Ц. Звезда, Цедевита Олимпија, Морнар... 2019 13 Ное
Кошаркарите родени 2001 година и помлади на МЗТ Скопје кон крајот на месецот ќе имаат извонредна можност…
МЗТ Скопје Аеродром обезбеди големо засилување - „Млекара Ѓоргиеви“! 2019 13 Ное
Актуелниот кошаркарски шампион, МЗТ Скопје Аеродром, доби големо засилување во спонзорскиот тим, откако беше потпишан договор со…
„Болница Неуромедика“ ќе се грижи за здравјето на кошаркарите на МЗТ Скопје 2019 19 Окт
Обрската како шампиони да се стремиме кон највисоките цели и во другите области е причината што се…
Соработката крената на повисоко ниво: Нашиот втор тим ќе игра под името МЗТ Скопје УНИ Банка! 2019 10 Окт
Повеќегодишната соработка на МЗТ Скопје Аеродром со сигурно најопштествено-одговорната финансиска институција во нашата држава, УНИ Банка, од…
МЗТ Скопје Аеродром во септември ќе настапи на турнир во Романија! 2019 08 Авг
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на почетокот од следниот месец ќе настапат на повеќе од солиден турнир…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page