Разно

Американецот Џош Скот е нов член МЗТ Скопје Аеродром! 2016 26 Јул
Доскорешниот играч на Колорадо универзитетот од американската НЦАА-лига, Џош Скот (23 год, 208 см) е најновата аквизиција…
Ѓорѓе Дреновац го продолжи договорот со МЗТ Скопје Аеродром 2016 25 Јул
Српскиот кошаркарски интернационалец, Ѓорѓе Дреновац (23 год., 201 см.) и во следната сезона ќе го носи дресот…
Почнуваме со десет „пеколни“ средби – по една на три дена! 2016 25 Јул
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе имаат исклучително тежок старт на новата сезона со оглед на тоа…
Најдоброто од Шарлон Клоф на ЕП 2015 (ВИДЕО) 2016 23 Јул
Холанѓанецот Шарлон Клоф од денеска и официјално е член на МЗТ Скопје Аеродром. Во продолжение може да…
ОФИЦИЈАЛНО: Холанѓанецот Клоф е нов член на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 23 Јул
Холанѓанецот со суринамски пасош, Шарлон Клоф (26 год., 190 см.) е нов член на кошаркарскиот шампион МЗТ…
Официјализирана петгодишната соработка со СПОРТ М 2016 23 Мар
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром денеска ја официјализираше соработката со компанијата СПОРТ М и брендот АДИДАС која ќе…
Американецот Картер ново име во МЗТ Скопје 2016 28 Јан
Американскиот плејмејкер Чарлс Картер е ново име во редовите на МЗТ Скопје. Картер (22год, 183см) три години…
Официјално: Урош Луковиќ нов член на МЗТ Скопје 2015 15 Дек
Српскиот интернационалец Урош Луковиќ е ново засилување за актуелниот македонскиот кошаркарски шампион. Луковиќ (26г, 213см) кој настапува…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page