Разно

Отворен новиот „Спорт М Аутлет и МЗТ Скопје фан-шоп“ (ФОТО) 2016 17 Авг
На простор од околу 200 квадратни метри, во склоп на спортскиот центар „Јане Сандански“, денеска и официјално…
„Спорт М Аутлет и МЗТ Скопје фан-шоп“ за вљубениците во сино-белата боја! 2016 16 Авг
Дојде и долго очекуваниот момент на почетокот на функционирање на новиот фан-шоп на МЗТ Скопје Аеродром, кој…
Потсетување на квалитетите на искусниот Мејси! (ВИДЕО) 2016 10 Авг
Незгоден левучар, кој знае да шутне, да игра со лице кон кошот, атрактивно да забие, но и…
Среќен роденден за Ѓорѓе Дреновац! 2016 09 Авг
Српскиот кошаркарски интернационалец, Ѓорѓе Дреновац, на стартот на подготовките за следната сезона, закажани за в понеделник (15…
Урош Лучиќ одново во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2016 31 Јул
По едногодишниот престој во Романија, српскиот кошаркарски интернационалец Урош Лучиќ (33 год., 207 см.) повторно стана дел…
Официјално: Марко Симоновски се врати во таборот на МЗТ Скопје! 2016 29 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Марко Симоновски (27 год, 191 см), во новата сезона повторно ќе го носи дресот…
МЗТ Скопје по вторпат дел од турнирот „Мирза Делибашиќ“ 2016 27 Јул
Актуелниот кошаркарски шампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, кон средината на септември ќе настапи на силен меѓународен…
Најдоброто од Џош Скот во дресот на Колорадо универзитетот (ВИДЕО) 2016 26 Јул
Со висина на класичен центар, но со подвижност на ниско крило, Американецот Џош Скот, најновото засилување на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page