Разно

Мејси навива за Македонија: Момци, верувајте во себе, така сигурно ќе дојдете до ЕП 2017! 2016 07 Сеп
Најзвучното засилување на МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок, Американецот Џеремаја Мејси, од 2007 година е…
Заморот си го стори своето: МЗТ Скопје поразен и од Газиантеп 2016 06 Сеп
Со два порази во првите контролни дуели, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се враќаат од дводневниот престој…
Шампионот против ПАОК ја отвора серијата пријателски средби (ФОТО) 2016 04 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево го одработија последниот тренинг пред првиот пријателски меч сезоната, кој утре,…
Почнуваат уписите во младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 31 Авг
„Тренирај со шампионите, учи од најдобрите“ е мотото под кое петкратниот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром од…
Клоф со двоцифрен просек на осумте средби за Холандија 2016 28 Авг
Првото засилување на МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок, Шарлон Клоф, одигра повеќе од солидно на…
Американецот Мејси се приклучи на тренинзите на МЗТ Скопје 2016 26 Авг
Натурализираниот Американец со македонски пасош, Џеремаја Мејси, од денеска е дел од тренажниот процес на МЗТ Скопје…
МЗТ Скопје Аеродром договори две пријателски средби во Солун 2016 25 Авг
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на почетокот на следниот месец, во рамки на подготовките за новата сезона,…
Тренирај со шампионите, учи од најдобрите! 2016 19 Авг
Под мотото „Тренирај со шампионите, учи од најдобрите“, младинската школа на МЗТ Скопје наскоро ќе почне со…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page