Разно

Пионерите на МЗТ Скопје со две убедливи победи го почнаа „Триглав купот 2016“ 2016 23 Сеп
Талентираните кошаркари до 13-годишна возраст на МЗТ Скопје Аеродром со две убедливи победи го почнаа настапот на…
Американецот Томас го доби признанието за МВП-играч на Суперкупот 2016 23 Сеп
Освен трофејот за победник во Суперкупот, ризницата трофеи на МЗТ Скопје Аеродром од денеска е побогата за…
Почнува „Балканскиот Триглав куп 2016“ за пионери во организација на МЗТ Скопје! 2016 23 Сеп
Како една од манифестациите организирани по повод 50-годишнината од формирањето на клубот, МЗТ Скопје Аеродром од денеска…
МЗТ Скопје викендов домаќин на „Балканскиот Триглав куп 2016“ за пионери! 2016 22 Сеп
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром викендов ќе биде домаќин на силниот „Балкански Триглав куп 2016“ во пионерска…
Среќен роденден за Андреј Цветковски 2016 20 Сеп
Добрата атмосфера во таборот на МЗТ Скопје Аеродром по конечното комплетирање на тимот и остварување на првата…
Пионерите победија со плус 33 за второ место на „Буба купот“ во Софија 2016 11 Сеп
Со доминантна игра од првиот до последниот момент, пионерите на МЗТ Скопје Аеродром утринава убедливо го совладаа…
Пионерите на МЗТ Скопје поразени од ФОКА од Крагуевац 2016 10 Сеп
Пионерската селекција на МЗТ Скопје го претрпе првиот пораз на „Буба купот“ во Софија, откако попладнево не…
Голема победа на пионерите на стартот од „Буба купот“ во Софија 2016 09 Сеп
Генерацијата кошаркари кои настапуваат за М-12 селекцијата на МЗТ Скопје Аеродром со голема победа го почнаа настапот…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page