Разно

Реакција на МЗТ Скопје Аеродром на написот објавен на порталот „Спортмедиа“! 2016 28 Окт
МЗТ Скопје Аеродром во целост ги одбива нападите и инсинуациите на сметка на тренерот Александар Јончевски, изречени…
МЗТ Скопје Аеродром и официјално ја прекина соработката со Мејси и со Томас 2016 10 Окт
Управата на КК МЗТ Скопје Аеродром АД би сакала да ја извести спортската јавност кај нас дека…
Пуштени во продажба влезниците за третото деби на Синовец во дресот на МЗТ Скопје 2016 07 Окт
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека денеска (7…
Уште еден трофеј: МЗТ Скопје е победник на турнирот „Димитар Ѓорѓиев“ во Кавадарци! 2016 26 Сеп
Нешто потешко од очекувањата, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Фени индустри со 82-79…
МЗТ Скопје лесно го преслуша Пеќ и се пласира во финалето на турнирот во Кавадарци 2016 25 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром без поголеми проблеми со пласираа во финалето од седмото издание на меморијалниот…
Трофеи се нижат: Пионерите на МЗТ Скопје се закитија со златен медал на „Триглав купот 2016“! 2016 25 Сеп
Пет победи во исто толку натпревари и заслужено освоен златен медал е епилогот од настапот на пионерската…
Нема кој да ги сопре: Пионерите на МЗТ Скопје се пласираа во финалето од „Триглав купот 2016“ 2016 24 Сеп
Четврта средба и четврта победа за пионерскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром, кој по вечерашната полуфинална победа…
Пионерите со лесни три победи до полуфинале на „Триглав купот 2016“ 2016 24 Сеп
Пионерската селекција на МЗТ Скопје Аеродром се пласира во полуфиналето од силниот „Балкански Триглав куп 2016“, откако…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page