Разно

Пионерите со победа го почнаа настапот на силен турнир во Ботевград 2016 17 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 13 години со триумф над силната екипа на Академија…
Доминација на нашите таленти: Јуниорите победија со 127, a пионерите со „само“ 76 поени разлика! 2016 12 Дек
Таленти на МЗТ Скопје Аеродром изминатиов викенд беа максимално расположени за надигрување и поентирање во мечевите од…
Трета победа по ред за талентите на МЗТ Скопје Аеродром во Третата лига 2016 28 Ное
Три од три имаат кошаркарите кои настапуваат за вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром во Третата лига,…
Лучиќ и Цветковски повеќе не се играчи на МЗТ Скопје Аеродром 2016 16 Ное
Српскиот интернационалец Урош Лучиќ и македонскиот младински репрезентативец Андреј Цветковски повеќе не се членови на МЗТ Скопје…
Казна од една плата за играчите и тренерите на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 14 Ное
Управата на актуелниот македонски шампион МЗТ Скопје Аеродром донеска донесе одлука за изрекување казна во висина од…
Пионерите не запираат: МЗТ Скопје најдобар на турнир во Бугарија, Стефанов избран за МВП! 2016 06 Ное
Пионерскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром оствари уште еден одличен резултат, откако триумфира на силниот меѓународен турнир…
Африканецот Диабате е нов член на МЗТ Скопје Аеродром 2016 04 Ное
Репрезентативецот на Брегот на Слоновата коска, Сулејман Диабате (29 год., 188 см.) од денеска е нов член…
Пионерите на МЗТ Скопје победници на силен турнир и тоа среде - „Градски парк“! 2016 30 Окт
Селекцијата на МЗТ Скопје Аеродром за кошаркари до 13-годишна возраст продолжи со остварувањето добри резултати, откако триумфираа…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page