Разно

Трета лига: Пред сино-белите таленти падна и некогашниот прволигаш Овче Поле! 2016 25 Дек
Кошаркарите кои настапуваат во вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа и до шестиот по ред триумф…
Кадетите на МЗТ Скопје Аеродром со победа го почнаа настапот на „Трофеј Лесковац“ 2016 24 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 16 години успешно го почнаа настапот на меѓународниот турнир…
Тодоровски и Прентовиќ за петта победа по ред на сино-белите таленти во Третата лига 2016 23 Дек
Вториот состав на МЗТ Скопје Аеродром продолжува со победничката серија во настапите во Третата лига, откако денеска…
МЗТ Скопје Аеродром ангажира кондициски тренер со пет медали од ЕП и СП со Хрватска! 2016 23 Дек
Хрватскиот стручњак за кондициска подготовка, Марио Мандир, во следниот период ќе биде дел од стручниот штаб на…
Победа и пораз за нашите кадети во пресметките со Работнички односно со Вардар! 2016 21 Дек
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром со две различни екипи партиципира во годинешното првенство за играчи до 16…
Четири од четири за талентите на МЗТ Скопје Аеродром во Третата лига! 2016 18 Дек
Кошаркарите кои настапуваат за вториот состав на МЗТ Скопје Аеродром синоќа ја остварија и четвртата победа по…
Пионерчињата со само еден пораз завршија како трети на турнирот во Бугарија 2016 18 Дек
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром за кошаркари до 13 години го освои третото место на силниот меѓународен…
Пионерите броеа до 125, кадетите го совладаа Јуниор, а за јуниорите „тесен“ пораз! 2016 17 Дек
Младинските селекции на МЗТ Скопје Аеродром продолжија со настапите во првенствата во организација на Македонската кошаркарска федерација…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page