Сребрен медал за пионерите на МЗТ Скопје Аеродром во М12-лигата на МКФ!

2018 14 Јун

Најмладата генерација кошаркари кои се натпреваруваат во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, пионерите до 12-годишна возраст, се закитија со сребрениот медал на завршниот турнир во М12-лигата на МКФ, откако во вчерашното финале во драматичен и до крај неизвесен меч загубија од Вардар 2 (48-51).

Во завчерашното полуфинале, сино-белите пионерчиња убедливо беа подобри од Водњански лисици со 52-33, а претходно во четврт-финалето го совладаа Баскет Кам со 70-45.

Претходно, со сребрен медал се закитија и јуниорите предводени од тренерот Горан Крстевски.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page