Кадетите на МЗТ Скопје Аеродром денеска и утре на мегдан против Хувентуд!

2018 22 Фев

Селекцијата на МЗТ Скопје Аеродром за кошаркари родени 2004 и 2005 година (помлади кадети), која е предводени од тренерот Дарко Димитријевиќ, од вчера е во Шпанија каде што ќе одигра натпревари против своите врсници на Хувентуд.

Средбите на сино-белите таленти против една од најдобрите младински кошаркарски школи во земјата на повеќекратниот светски и европски шампион ќе се одиграат денеска и утре со почеток во 20 часот. Мечевите ќе се одржат во салата во која своите мечеви ги игра првиот тим на Хувентуд, чиј член е и македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ.

Ова воедно е само почеток на спортско-техничката соработка релација МЗТ Скопје Аеродром-Хувентуд, која се очекуваме дополнително да биде продлабочена во следниот период. Младинските селекции на нашиот клуб ќе имаат уште едно гостување надвор од Македонија и тоа следниот месец во Холандија.

На средбите против Хувентуд во дресот на МЗТ Скопје Аеродром ќе настапат: Тео Војновиќ, Лука Серафимовски, Стефан Маџовиќ, Филип Босилков, Филип Гавриловски, Бојан Стојановски, Јани Буха, Методија Михајловски и Виктор Стојнев.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page