Помладите кадети на МЗТ Скопје Аеродром го преслушаа Феникс!

2017 22 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 15 години извојуваа значајна победа во пресметката со Феникс (80-75), екипа која неколку години наназад доминира во макбаскетот во оваа генерација играчи.

Сино-белите беа далеку подобри од својот ривал во најголем дел од средбата и сосема заслужено дојдоа до посакуваниот триумф. Триумфот беше обезбеден уште во првото полувреме, по кое избраниците на тренерот Дарко Димитријевиќ имаа позитива од дури 19 поени (45-26).

Антониот Софрониевски со 20 поени беше најпрецизен кај сино-белите, Борјан Димовски реализира 17 поени, а Синиша Зориќ беше стрелец на 13 поени.

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – ФЕНИКС 80-75 (22-11, 23-15, 16-29, 19-20)

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ: Адемовиќ 4, Настовски 7, Чујовиќ, Николовски 9, Димовски 17, Зориќ 13, Софрониевски 20, Зафировски 8, Спасовски, Михајловски, Георгиевски 2. Тренер: Дарко Димитријевиќ.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page