МЗТ Скопје Аеродром со една победа и три порази се враќа од јуниорскиот АБА-турнир!

2017 26 Ное

Јуниорскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром го претрпе и третиот пораз во низа на полуфиналниот АБА-турнир во Белград за кошаркари до 19 години и тоа во последната пресметка против најсилниот тим Црвена звезда со 76-95.

Противникот беше далеку поквалитетен, што се виде со големата предност обезбедена во втората четвртина (29-10). Но, сино-белите покажаа срце и се бореа до крајот, што резултира со добивање на последниот период (23-14) и делумно намалување на големата негатива.

Мартин Трсунов овој пат беше најефикасен во составот од „Јане Сандански“, Дамјан Крстевски постигна 19, а Дамјан Миса и Валмир Какруки реализираа по 11 поени.

Претходно, избраниците на тренерот Небојша Ѓуковиќ загубија во пресметките со Цибона односно Мега Бемикс, а го совладаа тимот на Морнар.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page