Втор пораз за јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром на АБА-турнирот во Белград

2017 26 Ное

Јуниорскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром го претрпе вториот пораз на полуфиналниот АБА-турнир за играчи до 19 години во Белград, откако утринава загубија во пресметката со силмната екипа на Мега Бемакс со 67-88.

Заморот од напорниот ритам и помалиот фонд квалитетни кошаркари во однос на противниците беа причините за неуспехот на сино-белите во меч во кој без разлика на крајниот резултат прикажаа солидна игра и голема борбеност. Мечот беше неизвесен сѐ до финишот од првата четвртина, кога физички посилниот противник направија серија 16-2 со која дојде до двоцифрена предност (31-18), која потоа ја задржа до самиот крај.

Дамјан Крстевски, кој игра како позајмен кошаркар од Работнички, беше најпрецизен со 16 поени, Мартин Трсунов реализира 13, а Валмир Какруки реализира 10 поени.

МЗТ Скопје Аеродром сега има скор 1-2, а последниот меч ќе го одиграме попладнево и тоа против најсилниот тим и организатор на турнирот, Црвена звезда (16 часот).

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page