МЗТ Скопје Аеродром и Работнички ќе одиграат три пријателски средби во мини-баскет

2017 03 Ное

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и на Работнички задутре (недела) ќе одиграат три пријателски натпревари во мини-баскет, како своевиден почеток на соработката на младинските погони на двата градски ривали.

Станува збор за пресметки на генерации играчи родени 2007, 2008 и 2009 година, кои ќе бидат одиграни во салата „Градски парк“ со почеток од 10 часот.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page