МЗТ Скопје Аеродром викендов домаќин на два младински турнири!

2017 22 Сеп

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром утре и задутре ќе биде домаќин на два турнири во младинска конкуренција за играчи на возраст до 13 односно до 15 години на кои ќе настапат тимовите кои играа на фајналфор-турнирите во минатата сезона под мотото „Најдобрите на едно место“.

Кај помладите пионери, покрај нашиот тим ќе учествуваат уште и Партизан Водно санс, Дино баскет и МВП Струмица додека во две години повозрасната категорија покрај сино-белиот тим на паркетот во спортскиот центар Ново Лисиче ќе се појават уште Партизан Водно санс, Феникс и Работнички.

Според планот, утре на програмата се полуфиналните пресметки во двете возрасни категории додека в недела се играат финалињата односно средбите за трето место.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page