МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе ги одмери силите со Левски!

2017 13 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утринава отпатуваа за Софија каде што денеска и утре ќе одиграа две пријателски средби во рамки на подготовките за новата сезона.

Сино-белите вечерва ќе ги одмерат силите со поранешниот ривал од АБА-лигата, екипата на Левски (19 часот). Утре, пак, противник на четата предводена од тренерот Александар Тодоров ќе биде актуелниот бугарски шампион, Лукоил Академик (18 часот). Двата дуели ќе се одиграат во салата „Универзијада“ во престолнината на западниот сосед, а на нив ќе настапи и последното засилување, Јуре Лалиќ.

Пресметките со Крајова закажани за петок и сабота нема да се одиграат односно се одложени во заеднички договор на двете екипи. Наместо тоа, МЗТ Скопје Аеродром закажа пресметка со грчки Арис, која на 18 септември (понеделник) ќе се одигра во Солун.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page