Пионерите на МЗТ Скопје Аеродром со бронзен медал од „Буба купот“ во Софија

2017 11 Сеп

Кошаркарите на возраст до 12 години на МЗТ Скопје Аеродром викендов учествуваа на силниот меѓународен турнир „Буба куп“ во Софија, каде што со три победи и два порази го освоија третото место.

Сино-белите пионерчиња беа подобри во пресметките со ЦСКА Софија (62-29), Буба баскет (48-33) и италијанска Казерта (58-55) додека загубија од победникот Фока Крагуевац (55-63) и од вторпласираниот романски тим Дан Дачиан (47-60). За најкорисен играч во нашиот состав беше избран Тео Војновиќ, кој за тоа доби пригодна награда.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page