Огнен Стојановски е нов директор на младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром

2017 15 Авг

Поранешниот репрезентативец и кошаркар на „металците“, Огнен Стојановски, од денеска и официјално е назначен за директор на младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром.

Станува збор за новитет во правец на уште подобро работење на овој сегмент од нашиот клуб, а со цел да се остварат уште подобри резултати во помладите категории како и промоција на таленти кои во иднина би можеле да го облечат дресот на најсилниот состав на шесткратниот шампион.

Стојановски, кој е добро познато име во македонската кошарка и дел од богатото спортско семејство во кое се уште и неговите браќа Војдан и Дамјан, минатата сезона исто така беше дел од младинскиот погон на МЗТ Скопје Аеродром и тоа како тренер на селекцијата за играчи до 16 години. Зад него е богато играчко искуство со оглед што е е десеткратен шампион (пет пати со Работнички, трипати со МЗТ Скопје и двапати со Фени индустри) како и осумкратен освојувач на Македонија (четири пати со Работнички, трипати со МЗТ Скопје и еднаш со Фени И.).

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page