МЗТ Скопје Аеродром во септември ќе настапи на силен турнир во Турција

2017 18 Јул

Шесткратниот македонски шампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, на почетокот од септември на покана на турскиот прволигаш Бујукчекмече ќе настапи на силен меѓународен турнир во Турција на кој покрај домаќинот ќе настпат уште и екипите на Истанбул ББ и на Цибона од Загреб.

Полуфиналните пресметки ќе се одиграат на 6 септември, а според ждрепката сино-белите ќе ги одмерат силите со организаторот за кого следната сезона ќе настапува македонскиот кошаркарски репрезентативец, Војдан Стојановски. Финалето односно дуелот за 3. место ќе се одиграат еден ден подоцна.

Пресметките во турската престолнина ќе бидат одлична можност за новиот тренер на „металците“, Александар Тодоров, да ги провери можностите на својот тим пред настапот во исклучително силната АБА-лигата сезонава, која стартува на 30 септември.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page