Јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром го освоија бронзениот медал на Ф4-турнирот во „Кале“!

2017 07 Јун

Фантастичната игра во последната четвртина во вчерашното „мало финале“ против Шкупи (83-74) на јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром им го донесе бронзениот медал на завршниот фајналфор-турнир, кој изминативе два дена се одржа во малата сала во СРЦ „Кале“.

Избраниците на тренерот Драган Миленковиќ во последните десет минути направија дури 19 поени разлика (29-10) со што ја анулираа двоцифрената негатива која ја имаа на крајот од третата четвртина (54-64). Дамјан Миса беше најдобриот поединец во сино-белиот состав, откако како резервист за нешто повеќе од 25 минути уфрли дури 24 поени со 11 скока. Мартин Трсунов средбата ја заврши со 16 поени и девет скока, Бојан Лазаревски постигна 15 поени додека Иван Ристовски реализира 14 поени со по четири скока и асистенции.

Во завчерашното полуфинале, пак, МЗТ Скопје Аеродром загуби од тимот на Работнички, кој дојде до шампионската титула во М-18 првенството со убедлива победа над Вардар (78-60) во големото финале.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page