Лучиќ и Цветковски повеќе не се играчи на МЗТ Скопје Аеродром

2016 16 Ное

Српскиот интернационалец Урош Лучиќ и македонскиот младински репрезентативец Андреј Цветковски повеќе не се членови на МЗТ Скопје Аеродром, откако спогодбено ја прекинаа соработката со нашиот клуб. Двајцата изминатото лето дојдоа односно се вратија во сино-белиот тим, но откако не се изборија за посакуваната минутажа побараа да си заминат и среќата да ја пробаат во друга средина.

Лучиќ, кој во АБА-лигата настапи на осум средби со просек од 7,8 поени и 2,5 скока, а во Еврокупот на три меча просечно реализираше по 10,3 поени, кариерата најверојатно ќе ја продолжи во Романија каде што настапуваше во минатата сезона. Цветковски, пак, кој во АБА-лигата шанса доби на еден меч, а во Еврокупот на две средби со вкупно потигнати седум поени, во продолжение од сезоната ќе настапува за гевгелиски Кожув, каде што со оглед на конкуренцијата сигурно ќе има поголема минутажа, а со тоа и шанса за напредок.

Управата на МЗТ Скопје Аеродром на двајцата играчи им се заблагодарува на тоа што досега вложиле во клубот и им посакува сѐ најдобро во понатамошната кариера.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page