Среќен роденден за Андреј Цветковски

2016 20 Сеп

Добрата атмосфера во таборот на МЗТ Скопје Аеродром по конечното комплетирање на тимот и остварување на првата победа во подготвителниот период, денеска на момент ќе премине и во славеничка, со оглед на роденденот кој денеска го прославува Андреј Цветковски.

Младинскиот репрезентативец на Македонија полни 20 години во пресрет на сезоната во која по едногодишно отсуство повторно ќе настапува во сино-белиот дрес, кој го носеше во најголем дел од настапите во младинската конкуренција. Плејмејкерот летово потпиша двегодишен договор со актуелниот освојувач на домашната двојна круна.

Цветковски неделава ќе има шанса да дојде до првиот трофеј како првотимец на МЗТ Скопје Аеродром и тоа во Суперкупот, чија завршница е задутре и в петок во салата „Јане Сандански“ во Скопје. Нашиот тим во задутрешното полуфинале ќе ги одмери силите со Фени индустри (18 часот) додека во другата пресметка ќе се сретнат Карпош Соколи и Куманово. Финалето е следниот ден со почеток од 20.30 часот.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page