ОФИЦИЈАЛНО: Холанѓанецот Клоф е нов член на МЗТ Скопје Аеродром!

2016 23 Јул

Холанѓанецот со суринамски пасош, Шарлон Клоф (26 год., 190 см.) е нов член на кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска финишираа сите формалности околу потпишувањето на договорот, кој е со важност од една сезона.

Станува збор за кошаркар кој игра на двете бековски позиции и кој беше дел од селекцијата на Холандија на ланското Европско првенство (ЕП). Клоф на средбите од прелиминарната група во Загреб имаше просек од 16,2 поени, 4,6 скока и 3,2 асистенции, а на пресметката со Македонија, која заврши со триумф на жолто-црвените, реализира девет поени со пет скока.

Бекот во таборот на МЗТ Скопје Аеродром доаѓа од редовите на италијанскиот прволигаш Торино. Претходно, Клоф има играно во Турција, Грција како и во американската НЦАА-лига.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page