Американецот Картер ново име во МЗТ Скопје

2016 28 Јан

Американскиот плејмејкер Чарлс Картер е ново име во редовите на МЗТ Скопје. Картер (22год, 183см) три години настапуваше за универзитетот Омаха од Небраска, за кој што во последната сезона имаше просечен учинок од 16.9 поени и 2.7 асистенци. 

Чарлс Картер во редовите на МЗТ Скопје ќе помине пробен период по кој што актуелниот шампион ќе одлучи дали ќе го задржи овој американски плејмејкер до крајот на сезоната, за настапите во домашниот кошаркарски шампионат.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page