Официјално: Урош Луковиќ нов член на МЗТ Скопје

2015 15 Дек

Српскиот интернационалец Урош Луковиќ е ново засилување за актуелниот македонскиот кошаркарски шампион. Луковиќ (26г, 213см) кој настапува на центарската позиција и се очекува да биде од голема помош на Душко Буниќ и Љубомир Младеновски во играта под обрачите за тимот на МЗТ Скопје со кој потпиша договор до крајот на сезоната.

Во својата кариера Урош Луковиќ има настапувано за Торлак, ФМП, Сарагоса, Тарту Кожув, а најголем дел помина во КК Куманово од каде што и доаѓа во МЗТ Скопје. Оваа сезона при настапите за Куманово, Луковиќ забележа учинок од 24.1 поен и 12.6 скока во домашниот шампионат, односно 18.3 поени и 9.7 скока во Фиба Еврокупот.

Се очекува првиот меч на Урош Луковиќ за МЗТ Скопје да биде на гостувањето во Ваљево, каде што Металац го пречекува МЗТ Скопје во сабота со почеток од 17.00ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page