МЗТ Скопје подобар од унгарска АЛБА 68-61

2015 13 Сеп

На последниот натпреварувачки ден од турнирот Антонио Алексе, кошаркарите на  МЗТ Скопје Аеродром беа подобри од унгарскиот состав АЛБА Фехервар со резултат 68-61. Најефикасни играчи во редовите на МЗТ Скопје Аеордорм беа Ѓорѓе Дреновац и Душко Буниќ со по 13 поени, додека Данило Мијатовиќ постигна 10 поени. По завршувањето на турнирот, екипата на МЗТ Скопје се враќа назад за Скопје каде што во наредните денови ќе продолжи со тренинзите на кои што се очекува да се приклучат репрезентативците Дамјан Стојановски, Марко Симоновски и Љубомир Младеновски.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page