Пораз од домаќинот Орадеа во продолжението 98-94

2015 12 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го доживеа првиот пораз на турнирот "Антонио Алексе", откако вечерва беа совладани од домаќинот Орадеа со резултат 98-94 по едно продлжение. Во регуларните 40 минути средбата заврши нерешено 82-82. Најдобар поединец кај  МЗТ Скопје Аеродром беше Марко Љубичиќ со 20 поени, 8 асистенции, 7 скока и 5 украдени топки. Данило Мијатовиќ постигна 16 поени, Дреновац имаше 15п, додека Буниќ и Луковиќ средбата ја завршија со по 13 поени.


Во недела од 09.30ч по македонско време, МЗТ Скопје го игра последниот натпревар на овој турнир, а за противниќ го има тимот на Алба Фехервар од Унгарија.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page