МЗТ Скопје стартуваше со победа во Романија

2015 12 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Интер од Братислава со резултат 83-67 со што ја остварија првата победа на турнирот "Антонио Алексе" кој се одржува во Орадеа, Романија. Македонскиот шампион одигра сигурно во текот на целиот меч и сосема заслужено дојде до победата. Ѓорѓе Дреновац со 17 поени и 8 скока беше прв играч на натпреварот. Немања Протиќ и Марко Љубичиќ постигнаа по 15 поени, Луковиќ беше стрелец на 13 поени, додека Душко Буниќ средбата ја заврши со 10 поени.

Денеска од 18.00ч, МЗТ Скопје го игра вториот натпревар против домаќинот Орадеа.

 

 

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page