Душко Буниќ нов играч на МЗТ Скопје

2015 20 Авг

КК МЗТ Скопје Аеродром го ангажира српскиот кошаркар Душко Буниќ со договор до крајот на натпреварувачката сезона. Буниќ (25г, 207см) ќе настапува на позицијата центар. Во својата кариера Душко Буниќ има настапувано за Спартак Суботица, Нови Сад, Металац Ваљево, Војводина Србијагас, Будуќност и Игокеа. Во дресот на Игокеа минатата сезона Буниќ имаше просек од 10.2 поени и 5.5 скока по натпревар.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page