Официјално: Марко Симоновски продолжува со МЗТ Скопје

2015 13 Авг

Марко Симоновски е вториот играч од минатогодишниот ростер кој ја продолжи својата верност кон МЗТ Скопје и за сезоната 2015/2016.  Во неговата прва година со МЗТ Скопје тој оствари просек од 7.8 поени и 2.2 скока во АБА лигата, односно 9.4 поени и 2.4 скока во домашниот кошаркарски шампионат.  Марко Симоновски ќе се приклучи на подготовките на МЗТ Скопје по завршувањето на Европското првенство.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page