Ѓорѓе Дреновац ново име во МЗТ Скопје

2015 10 Авг

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром ангажира уште едно ново име во своите редови. Се работи за српскиот интернационалец Ѓорѓе Дреновац (23г, 201см) кој настапува на крилната позиција и кој ќе биде засилување во составот на МЗТ Скопје. Дреновац во својата кариера има настапувано за Аркадиа, Болоња, Ваљадолид, додека во МЗТ Скопје доаѓа од екипата на Игокеа со која што стана и шампион на Босна. 

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page