Официјално: Марко Љубичиќ нов играч на МЗТ Скопје

2015 09 Авг

Српскиот плејмејкер Марко Љубичиќ е нов играч на македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром. Љубичиќ (28г, 196см) во својата кариера има настапувано во повеќе кошаркарски клубови, мегу кои и Суперфунд, Будучност, Металац, Икарос, Черкази, Меридиана, Баскет Манреса. Минатата сезона Љубичиќ ја помина во дресот на Металац од Ваљево, каде што имаше просечен учинок од 7.5 поени и 4 асистенции по натпревар во АБА лигата, односно 9.2 поени и 3 асистенции по натпревар во српскиот кошаркарски шампионат.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page