Испечатете ја страната

Познат распоредот за новата сезона во АБА лигата

2015 17 Јул

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром на 2-ри Октомври во Љубљана против Унион Олимпија ќе ја започне новата сезона во АБА лигата. Натпреварувањето исто како и ланската сезона ќе брои 14 клубови, кои ќе одиграат вкупно 26 кола, по кои ќе следува плејоф.  Првиот домашен натпревар на македонскиот шампион е закажан за 4-ти Октомври против екипата на Металац од Ваљево. Згуснат распоред со дури 5 натпревари во 9 дена за сите екипи учеснички, а меѓу нив и дебитантскиот настап на словенечкиот првак Тајфун, како и  квалификантот кој допрва ќе биде познат, ќе го затворат кругот на 14-те екипи кои ќе настапуваат во новата сезона на АБА лигата.

 

РАСПОРЕД ЗА НАТПРЕВАРИ ВО АБА ЛИГА ЗА СЕЗОНА 2015/2016
     
     
КОЛО ДАТА НАТПРЕВАР
1 02.10.2015 Унион Олимпија-МЗТ Скопје Аеродром
2 04.10.2015 МЗТ Скопје Аеродром-Металац Фармаком
3 06.10.2015 Партизан – МЗТ Скопје Аеродром
4 09.10.2015 Мега Лекс-МЗТ Скопје Аеродром
5 11.10.2015 МЗТ Скопје Аеродром-Игокеа
6 17.10.2015 Квалификант- МЗТ Скопје Аеродром
7 24.10.2015 МЗТ Скопје Аеродром- Цибона
8 31.10.2015 Крка- МЗТ Скопје Аеродром
9 07.11.2015 МЗТ Скопје Аеродром-Црвена Звезда
10 14.11.2015 Будучност-МЗТ Скопје Аеродром
11 21.11.2015 МЗТ Скопје Аеродром- Задар
12 28.11.2015 Тајфун-МЗТ Скопје Аеродром
13 05.12.2015 МЗТ Скопје Аеродром-Цедевита
14 12.12.2015 МЗТ Скопје-Унион Олимпија
15 19.12.2015 Металац Фармаком-МЗТ Скопје Аеродром
16 23.12.2015 МЗТ Скопје Аеродром-Партизан
17 27.12.2015 МЗТ Скопје Аеродром-Мега Лекс
18 03.01.2016 Игокеа-МЗТ Скопје Аеродром
19 09.01.2016 МЗТ Скопје Аеродром-Квалификант
20 16.01.2016 Цибона-МЗТ Скопје Аеродром
21 23.01.2016 МЗТ Скопје Аеродром-Крка
22 30.01.2016 Црвена Звезда-МЗТ Скопје Аеродром
23 06.02.2016 МЗТ Скопје Аеродром-Будучност
24 13.02.2016 Задар МЗТ Скопје Аеродром
25 27.02.2016 МЗТ Скопје Аеродром-Тајфун
26 05.03.2015 Цедевита-МЗТ Скопје Аеродром