Официјално: Алеш Пипан останува на клупата на МЗТ Скопје

2015 30 Јун

 

 

Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром информира дека е договорено продолжување на соработката со тренерот Алеш Пипан за сезоната 2015/2016.

МЗТ Скопје Аеродром со Пипан на клупата ја освои двојната круна во сезоната 2012/203, додека изминатата сезона беше освоена четвртата шампионска титула за тимот од Аеродром.

 

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page